استانبول مانند شهر تاریخی رم بر روی هفت تپه بنا شده است

که این موضوع خود یکی از جالبترین حقایقی است که درباره این شهر شنیده می‌شود و نام قدیمی استانبول نیز در دوران باستان بیزانتیوم بوده است.استانبول تنها شهری است که در دنیا در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد از همین رو به عنوان ابر شهر شناخته می‌شود که همین موضوع سبب شده است که این شهر دارای جمعیتی ۱۵ میلیونی در شب باشد. شلوغی استانبول در سال ۱۵۰۲ بسیار زیاد بود و تاریخ نگاران این جمعیت را مانند جمعیت لندن در سال ۱۸۴۰ می‌دانند.

برای دوستداران استانبول که خرید ملک در استانبول داشته اند این نکته جالب توجه است که :

استانبول پایتخت سه امپراطوری بسیار بزرگ در طول تاریخ بوده است و این موضوع به دلیل موقعیت استراتژیکی است که این شهر دارد. این سه امپراطوری عبارتند از: امپراطوری بیزانس، امپراطوری رومن‌ها و امپراطوری اوتامان‌ها یا عثمانی‌ها.

مسجد آبی یا مسجد کبود در  تنها مسجدی است که دارای شش مناره است که این موضوه سبب شده است تا این مکان به بزرگترین مسجد در استانبول تبدیل شود.

مسجد ایا صوفبه استانبول

در این لحظه که این مطلب در حال نگارش است دو عدد پل بر روی تنگه بوسفور وجود دارد که آسیا را به اروپا متصل می‌کنند و سومی نیز در حال ساخت است.

استانبول در میان تمامی کشورها دارای بیشترین تعداد مسجد است و همانطور که قبلا گفته شد بزرگترین آنها مسجد کبود است و تعداد این مساجد به سه هزار و صد و سیزده مکان میرسد.استانبول را می‌توان از لحاظ فرهنگی به دیگی تشبیه کرد که اقوام و فرهنگ‌های گوناگون در آن با یکدیگر در آمیخته شده‌اند، در دوره امپراطوری عثمانی و بر اساس سرشماری که در سال ۱۹۱۴ انجام شد، ۳۵ درصد از جمعیت استانبول را ادیان و اقوامی به غیر از اسلام و مسلمانان تشکیل می‌دادند که در صدر همه‌ی آن‌ها یونانیان و ارمنی‌هایی بودن که مسیحی و ارتودوکس بودند.

استانبول در سال ۲۰۱۰ توانست به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا خود را معرفی کند، اما همچنان جز اتحادیه اروپا نشده است.

اولین تصادفی که در استانبول اتفاق افتاد مربوط می‌شود به سال ۱۹۱۲ که در آن اتفاق راننده سفارت ایتالیا با یکی از عابران پیاده در منطقه شیشلی تصادف کرد و سعی داشت که از محل فرار کند، اما موفق به اینکار نشده است.

دو اسب برنزی که در تزیین کلیسای جامع سن مارکو در ونیز مورد استفاده قرار گرفته است طی جنگ‌های صلیبی از استانبول به غنیمت به ونیز برده شده بود.

در دوران گذشته و در دوران زمامداری عثمانی‌ها استانبول در میان تمام شهرهای دنیا بیشترین میزان سرویس بهداشتی عمومی را دارا بود که این مقدار نه در شهری مانند پاریس و نه در شهری مانند لندن وجود داشته است.

روزانه تعداد ۱۶ هزار تن اشغال توسط شهرداری استانبول از سطح این شهر جمع آوری می‌شود که این میزان در نوع خود بسیار تعجب بر انگیز است.

آگاتا کریستی رمان معروف قتل در قطار سریع السیر به شرق را در یکی از هتل های زنجیره‌ای پرا در شهر استانبول نوشته است

بسیاری این تصور را دارند که استانبول به دلیل آنکه در کنار دو دریای مرمره و اژه قرار گرفته است از آب و هوایی معتدل و مرطوب برخوردار است اما شما می‌توانید با سفر به این شهر در فصل زمستان و مشاهده‌ی آب و هوای کاملا سرد و بارش برف یر این باور غلط خود خط بطلان بکشید.در یکی از خیابان‌های استانبول مجسمه‌ای از یک گربه ساخته شده است که این گربه در زمان حیات خود به تمبیلی معروف بوده است و دلیل شهرت او به این خاطر بوده که  رفتاری مانند انسان‌ها داشته است و در حالی که بر روی سکو‌های پیاده رو دراز می‌کشیده است و یک دست خود را بر روی سکو می‌گذاشته به عابران پیاده نیز خیره می‌شده. این گربه در سال ۲۰۱۶ از دنیا رفت، اما شهردار محلی دستور داد که مجسمه‌ی آنرا در همان خیابان بسازند.